برنامه سمت خدا ۲۴ دیماه ۹۸ – دوران حکومت علوی و بیعت با امیرالمؤمنین سلام الله علیه

در حال بارگذاری...

قیمت روز گوشی موبایل

 

برنامه سمت خدا بیست و چهارم دی ماه 98 با اجرای نجم الدین شریعتی و با حضور کارشناس سه شنبه ها؛ حجت الاسلام حامد کاشانی به روی آنتن شبکه سه رفت، موضوع برنامه پیرامون بیعت مردم و صحابه با علی بن ابیطالب سلام الله علیه پس از مرگ خلیف سوم بود.

بی میلی به خلافت و بی رغبتی به دنیا سبب شده بود تا حضرت اعتنایی به حکومت داری نداشته باشد؛ اما از آنجا که احساس تکلیف و وظیفه شرعی به ولی معصوم شایسته تر از دیگران است، ایشان برای مقابله با حکومت فاسق، قبول مسئولیت می کند. در احوالات حضرت علی سلام الله علیه آمده است که ایشان مساکین و فقرا را بیش از اغنیاء و ثروتمندان دوست می داشتند.

جامعه اسلامی درک درستی از شخصیت حضرت امیر نداشت؛ تغییر سنت پیامبر یکی از دلایل اصلاحات حضرت امیر بود؛ لذا یکی از تفاوتهای اصلی حکومت علوی با سایرین مبارزه با فساد بود؛ از همین رو مقابل معاویه ایستاد، معاویه ای که قصد داشت تا حکومت خود را وسعت بخشیده و تا عراق را به تصرف خود درآورد، با سد محکمی بنام مالک اشتر مواجه شد.

تفاوت حکومت علوی با سایرین را می توان در خطبه 31 نهج البلاغه و داستان کفش ابن عباس دید، مبارزه با فساد حتی به قیمت بازگردانی اموال به بیت المال را در مواجهه با اشخاصی که این اموال را مهر زنان قرار داده بودند مشاهده می کنیم تا جایی که ولیدبن عقبه با تشر و برخورد حضرت مواجه می شود؛ در عین حالی که اموال شخصی مردم محترم بود.

امیرالمومنین معتقد بود فساد حاکم اسلامی موجب بدبینی مردم می شود لذا به مالک اشتر نامه ای نگاشته و وی را از انتخاب حکمای فاسق و فاسد که سابقا در راس امور بوده اند بر حذر می دارد. البته حضرت در برخی امور اجتماعی و فردی اصلاحات تدریجی را تجویز نموده اند چرا که معتقد بودند اقدام یکباره موجب تفرق خواهد شد.(شاید ایشان از نبی اکرم محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم الگوبرداری نموده بود تا برخی احکام را در چند مرحله اجرا می نمود)

یکی دیگر از خطوط قرمز امیرالمومنین علی سلام الله علیه، بحث امنیت اجتماعی بود لذا به همین دلیل مالک را به مصر فرستاد تا گروه خودمختاری که در آنجا بودند را سر جایشان بنشاند.

قبول حاکمیت از طرف علی سلام الله علیه با 3 مسئله پیش آمده است؛ شعار حضرت، چگونگی بیعت گرفتن و نگاه حضرت به قتل حاکم قبلی.

عده ای حریص دنیا برای فرار از سرزنش اجتماعی با حضرت بیعت کردند اما چشم طمع داشتند که شاید بعدها حضرت از مواضع خود کوتاه بیاید اما هرگز چنین اتفاقی نیفتاد و نمود آن را در داستان نوع برخورد حضرت با برادرش عقیل در تاریخ دیده و شنیده ایم.

در این برنامه شاهد تلاوت ترتیل آیات 39 تا 49 سوره اسراء صفحه 286 بودیم و نکاتی پیرامون بلال حبشی مطرح شد.